O Domu

Dom "Anielisko" to placówka opiekuńczo-wychowawcza typu specjalistyczno-terapeutycznego utworzona zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. Nr 149, poz. 887 z późn. zm)

Dom "Anieliko" mieści się na I piętrze kamienicy przy Al. Kościuszki 48.  W lutym 2014 roku Stowarzyszenie "Mocni w Duchu" po dokonaniu odbiorów wyremontowanych pomieszczeńi wyposażeniu ich w sprzęty niezbędne dla dzieci, uzyskało pozwolenie na prowadzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej typu specjalistyczno-terapeutycznego.  Pierwsi lokatorzy pojawili się wiosną 2014 roku: 2 dziewczynki i 4 chłopców. I do lata 2018 roku taka grupa tam zamieszkiwała. Latem 2018 roku i wiosną 2019 nastąpiły kolejne zmiany i od tego czasu w Domu"Anielisko" są 4 dziewczynki i 2 chłopców. We wrześniu 2021 pożegnaliśmy pełnoletnią wychowankę, a w listopadzie 2021 przybył chłopiec. Od listopada 2021 w Domu "Anielisko" zamieszkują 3 dziewczynki i 3 chłopców.  Kolejna zmiana nastąpiła latem 2022, gdy placówkę opuścił pełnoletni wychowanek, a w jego miejsce przyszedł 8-latek.

 

Pragniemy, by był to zwyczajny, kochający dom dla tej 6 dzieci, które ogromnie tego potrzebują. DOM, taki prawdziwy, serdeczny, gościnny. Dom, w którym domownicy szanują się nawzajem, do którego miło przyjść i w nim pozostać.
Żyjemy wspólnymi wakacjami, codziennością w szkole i poza szkołą. Obchodzimy też Święta i urodziny każdego z dzieci.

Staramy się tworzyć razem jedną wielką rodzinę:)


O Domu napisano także w mediach, na przykład na serwerze KATOLIK.

Dom i jego mieszkańczy piszą swoją własną historię - dorastania, młodzieńczych planów, dziecięcych zabaw. Dorośli otaczają ich opieką. 

Od maja 2023 podmiotem prowadzącym Dom"Anielisko" jest Fundacja Mocni w Duchu 

Jak powstawaliśmy

Historia Domu "Anielisko" się tworzyła na naszych oczach. Trudny remont, adaptacja pomieszczeń dobiegł końca w roku 2013. Dziękujemy wspaniałej firmie OSEMIT za wykonanie niezwykle trudnego zadania. Dziękujemy firmie BSH za podarowany sprzęt agd.
Dziękujemy za wsparcie zaprzyjaźnionej Fundacji "Słonie na balkonie" za pomoc w wyposażaniu lokalu. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, szczególnie Wspólnocie "Mocni w Duchu" za to, że o nas pamiętają.

Remont w kamienicy

W 2010 roku udało się znaleźć i wynająć od Miasta Łódź  lokal, który miał stać się Domem dla 6 dzieci. 130 mw kamienicy przy Al. Kościuszki 48 wymagało kapitalnego remontu z powodu grzyba, braku odpowiednich pomieszczeń, braku instalacji do zamontowania w-c. Były to typowe pomieszczenia biurowe, w dodatku mocno zdewastowane. Dzięki pomocy finansowej Ośrodka Odnowy w Duchu Św. oraz wszystkich darczyńców i przyjaciół "Anieliska" wykonaliśmy adaptację wnętrza i wydzieliliśmy kuchnię, jadalnię, pokój dzienny i 2 sypialnie z w-c - dla chłopców i dziewczynek. Pracy było bardzo dużo. Czasem wydawało nam się to niemożliwe, że uda się tutaj stworzyć prawdziwy DOM. Nie poddaliśmy się i mieszkamy :)

Tak wyglądał Dom przed remontem i w trakcie:

A tak wyglądał zaraz po remoncie.

Kto mieszka w Domu?

W Domu od początku zamieszkało 4 chłopców i 2 dziewczynki w wieku od 5-12 lat. Każde z dzieci przyszło do nas z innej placówki opiekuńczo-wychowawczej lub rodziny zastępczej. Każde z nich w inny sposób potrzebowało wsparcia: od problemów zdrowotnych (moczenie nocne, wzrok, zabiegi medyczne), przez wspomaganie prawidłowego rozwoju (nauka mówienia, samodzielności) po pracę psychologiczno-terapeutyczną (lęki, zachowania agresywne, wycofanie) oraz wychowawczą. Zmiany jakie nastąpiły w roku 2018 (pożegnaliśmy 1 chłopca i przywitaliśmy dziewczynkę), wiosną 2019 (pożegnaliśmy dwóch chłopców i przywitaliśmy 1 dziewczynkę i 1 chłopca) i jesienią 2021 (pożegnaliśmy pełnoletnią dziewczynkę i przywitaliśmy chłopca) spowodowały, że aktualnie w Domu "Anielisko" przebywają 3 dziewczynki i 3 chłopców.

Jesteśmy razem już kilka lat, dzieci rosną - dziś są nastolatkami,  chodzą już do innych szkół, wszystkie nawiązują nowe więzi, uczą się dobrych relacji, każde z nich robi ogromne postępy.

Choć jak w każdej rodzinie, bywają też trudniejsze momenty, to jesteśmy razem i razem uczymy się żyć.

Jak pracujemy?

Zespół naszych specjalistów to pedagodzy-wychowawcy, psycholog, psychoterapeuta - to osoby, które są na miejscu w codziennym życiu.

Dodatkowo bardzo ściśle współpracujemy z psychiatrami, socjoterapeutami, lekarzami, wolontariuszami, pedagogami szkolnymi otrzymując od nich stałe wsparcie i konsultacje w zakresie pomocy naszym dzieciom.

Minimum 1 raz w miesiącu oprócz zebrania w sprawach organizacyjnych odbywamy interwizję własnej pracy, po to aby lepiej pomagać dzieciom. Na bieżąco także szkolimy się, dbając o własny rozwój.

Nasze dzieci korzystają z zajęć dodatkowych tj. nauka gry na instrumencie klawiszowym, basen, gimnastyka artystyczna, piłka nożna.

Raz w tygodniu spędzamy czas na zaprzyjaźnionej, prowadzonej przez Stowarzyszenie "Mocni w Duchu" Świetlicy "Anielisko", gdzie bierzemy udział we wspólnych zajęciach.

Jak można nam pomóc?

Nasza praca wymaga stałych oddziaływań terapeutycznych i kompensacyjnych.

  • Chętnie przyjmiemy pomoc w postaci czasu wolontariuszy, którzy chcieliby pobyć z dziećmi.
  • Jak w każdym Domu, nam także zużywają się rzeczy. Chętnie przyjmiemy dobre ręczniki, naczynia, garnki, obrusy, artykuły szkolne, sprzęt elektroniczny itd.
  • Jak każda organizacja pozarządowa utrzymujemy się z darowizn od życzliwych nam osób. Za zajęcia dodatkowe dla dzieci, jedzenie i inne wydatki możemy płacić jedynie pieniędzmi, dlatego każda forma wsparcia finansowego jest ogromnym wsparciem dla dzieci.

Jeśli ktoś chciałby wspomóc Dom "Anielisko" w jakiejkolwiek formie, zapraszamy do kontaktu drogą e-mailową: dom.mocni@wp.pl lub telefoniczną: 730 253 025.

Reklama TVP
Blue Medica
EWS Legal
Ministerstwo
Narodowe Centrum Kultury
Urząd Miasta Łodzi
RCPS
Mocni w Duchu
PAH
Insert
Fundacja Banku PKO BP
Fundacja PZU
BSH
Ella
Lux Cordis
pracownia talentów
asseco
dajemy dzieciom siłę
Bank
mbank
Safe Mask
. In case you have noconflict script right after jQuery, change $ to jQuery ?>